OFERTA COMPLIANCE

Zarządzanie zgodnością (compliance) to zintegrowane w struktury i procesy narzędzie, służące tworzeniu stanu faktycznego, w którym ryzyko wystąpienia braku zgodności będzie ograniczone do minimum. Brak zgodności może skutkować wystąpieniem sankcji, strat finansowych lub utratą reputacji (wizerunku). Wdrażając zarządzanie systemu compliance zapewniamy zgodność z:

• przepisami prawa,
  • regulacjami wewnętrznymi,
  • etyką.

System zarządzania zgodnością opieramy na trzech fundamentach, tj. niezależności, stałości i skuteczności.

Na obszar zgodności w organizacji składają się uregulowania dotyczące w szczególności takich zagadnień, jak polityka antykorupcyjna (dotycząca nie tylko podmiotów publicznych, ale również przedsiębiorców, zwłaszcza spółek notowanych na giełdzie), ocena wiarygodności kontrahentów (w celu ograniczenia zagrożenia uczestnictwa w procederze nadużyć podatkowych), możliwość zgłaszania przez pracowników zachowań nieetycznych specjalnie powołanej w tym celu komisji, jak również zasady przyjmowania i wręczania upominków oraz organizowania przedsięwzięć wspólnie z innymi podmiotami (w tym sponsoringu). O wszystkich tych obszarach jest mowa w standardach rekomendowanych dla systemu zarządzania zgodnością w zakresie przeciwdziałania korupcji oraz systemu ochrony sygnalistów w spółkach notowanych na rynkach organizowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

Fundacja Entropia opracowała system zarządzania zgodnością, na który składa się kompletna dokumentacja w obszarze compliance autorstwa ekspertów z dziedziny m.in. prawa, bezpieczeństwa oraz zarządzania zasobami ludzkimi oraz możliwość nawiązania stałej współpracy w zakresie której Fundacja wykonuje następujące działania:

• doradztwo oraz udzielania bieżącej pomocy,
  • opiniowanie i udział w procesie tworzenia regulacji wewnętrznych powiązanych z obszarem zgodności,
  • ocena wiarygodności kontrahentów,
  • ocena podmiotów zewnętrznych,
  • wydawanie wytycznych i komunikatów dotyczących zachowania zgodności w organizacji,
  • badanie zgłoszonych przypadków braku zgodności,
  • prowadzenie szkoleń.

Dokumentacja obszaru zgodności obejmuje:

Polityka zgodności (compliance) Dokument określający zasady funkcjonowania systemu zarządzania zgodnością w organizacji, w szczególności strukturę, procedury, narzędzia, etapy oraz kluczowe obszar zarządzania zgodnością
Polityka antykorupcyjna Dokument określający jednolite zasady i standardy postępowania, które pozwolą na zidentyfikowanie, przeciwdziałanie oraz mitygowanie ryzyka wystąpienia nadużyć w organizacji, zapewniający zgodność działalności z obowiązującym prawem, regulacjami wewnętrznymi, a także zasadami etycznymi, zapewniając tym samym należytą ochronę interesów, renomy oraz wizerunku oraz transparentność działań wobec podmiotów zewnętrznych.
Zasady przyjmowania i wręczania upominków Procedura określająca sytuacje, w których możliwe jest przyjęcie lub wręczenie upominku, przysługi itp.
Klauzule umowne w zakresie zgodności Wzory klauzul zapewniających przestrzeganie przez kontrahentów zgodności
Procedura oceny wiarygodności kontrahentów Procedura określająca jednolite zasady dotyczące oceny i monitorowania wiarygodności kontrahentów zwiększające ochronę przed ryzykiem współpracy handlowej z podmiotami działającymi wbrew przepisom prawa, dobrym obyczajom i praktykom handlowym oraz ograniczenie zagrożenia uczestnictwa w procederze nadużyć podatkowych i praniu pieniędzy
Procedura zgłoszenia nadużycia Zasady badania potencjalnych przypadków braku zgodności
Regulamin komisji etycznej Określenie zadań, uprawnień i obowiązków zespołu powołanego w celu badania zgłoszonych przypadków braku zgodności (w szczególności potencjalnego naruszenia praw pracowniczych)