MONEY PROGRES – niepokojące sygnały

MONEY PROGRES

Jako fundacja strażnicza otrzymaliśmy niepokojące sygnały w sprawie spółki MONEY PROGRES sp. z o.o. z Jaworzna. Klienci informują nas o stratach finansowych sięgających kilkudziesięciu, a czasami nawet kilkuset tysięcy złotych. Prosimy o rozwagę. Docierające do nas sygnały prowadzą do wniosku, że spółka zaprzestała wypłat zysków, a także odmawia zwrotu wpłaconych przez inwestorów wkładów własnych.

MONEY PROGRES – jak wyglądał mechanizm działania

Spółka zachęcała inwestorów do inwestowania pieniędzy w ich działalność. Mechanizm działania polegał na gromadzeniu środków finansowych od osób fizycznych, które to środki następnie miały być pożyczane przedsiębiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej.

Spółka obiecywała swoim inwestorom wysokie zwroty na poziomie 8% w skali miesiąca (sic!). Przykładowo inwestując 20.000 zł mogliśmy liczyć na zysk w wysokości 1.600 zł miesięcznie. Zawrotne kwoty niedostępne na rynku. Dla porównania, według rankingu lokat, banki oferują oprocentowanie w wysokości 3% w skali roku (co w obecnych realiach i tak należy uznać za dobrą ofertę). Mówiąc wprost – oferowane przez MONEY PROGRES zyski były nierealne do osiągnięcia.

Niemniej jednak Klienci raportują nam, że w pierwszym okresie spółka wypłacała tak wysokie zyski. Inwestycje były krótkie – dwumiesięczne. Po tym wstępnym okresie, po otrzymaniu zysków, a tym samym naocznym potwierdzeniu, że spółka jest rzetelna, Klient zostawiał pieniądze na dalszy okres. Później zyski się kończyły, a sam kapitał zniknął.

Niebezpiecznie przypomina nam to lokowanie swojego kapitału w złoto, które skończyło się dla Klientów ogromnymi stratami finansowymi.

Obecnie w przestrzeni Internetu znaleźć można opinie setek niezadowolonych Klientów z całej Polski. Polecamy w szczególności opinie wyrażane na portalu gowork, które oddają sedno i skalę problemu: https://www.gowork.pl/opinie_czytaj,23970794.

MONEY PROGRES niepokojące sygnały

Na początku listopada Klienci otrzymali SMS z wiadomością, że spółka złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości. Informacja tej treści została również podana na stronie internetowej firmy: https://www.money-progres.pl/. Na wypadek, gdyby witryna zniknęła zabezpieczyliśmy ją. Jak wynika z oświadczenia postępowanie ma toczyć się w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach X Wydział Gospodarczy pod sygn. akt: X Gu 998/19.

MONEY PROGRES

Należy zaznaczyć, że w Krajowym Rejestrze Sądowym na chwilę obecną nie ma jeszcze żadnych wpisów dotyczących postępowania upadłościowego. Można się zatem domyślać, że postępowanie jest na etapie wstępnym – Sąd nie ogłosił jeszcze upadłości, a dopiero rozpoznaje wniosek spółki MONEY PROGRES. Dlatego też w oświadczeniu zawarto nieścisłą informację jakoby wierzytelności należało składać do tego postępowania upadłościowego – to nie ten etap sprawy. Sąd jeszcze nie zdecydował, czy spółka ma zdolność upadłościową.

Obecnie wierzyciele powinni zatem działać na własną rękę – wzywając MONEY PROGRES do zapłaty, występując do sądu o zapłatę lub składając stosowne zawiadomienia.

Z naszych informacji wynika, że wielu Klientów zdecydowało się na złożenie zawiadomień na policję lub prokuraturę o możliwości popełnienia na ich szkodę przestępstwa.

Pytanie na ile w obecnych realiach spółka będzie w stanie realizować swoje zobowiązania. Wydaje się, że jest mało prawdopodobne, aby Klienci otrzymali zwrot wpłaconego kapitału choćby w części.

Będziemy monitorowali sytuację. Jeżeli macie Państwo jakieś pytania lub uwagi prosimy o kontakt, a także o zgłaszanie się osób pokrzywdzonych.