Zostałem oszukany na OLX, podałem swój numer karty płatniczej

oszukany na olx

W ostatnim czasie w przestrzeni medialnej pojawia się dużo informacji o tym, że ktoś został oszukany na OLX. Coraz częściej mamy takie zgłoszenia również od naszych czytelników. Postanowiliśmy przygotować artykuł, w którym z jednej strony opiszemy metodę działania oszustów, aby ustrzec użytkowników przed stratą pieniędzy, a z drugiej zaproponujemy rozwiązanie na wypadek, gdyby do oszustwa jednak doszło.

Wydaje się, że główną przyczyną tego typu zdarzeń jest wygoda, chęć szybkiego załatwienia tematu i obniżona uwaga spowodowana naturalnym zaufaniem do drugiego człowieka.

Metoda działania oszustów

Schemat działania oszustów jest w zasadzie bardzo prosty. Podszywają się oni pod kupującego celem wyciągnięcia od ofiary (sprzedającego) numeru karty płatniczej oraz innych danych pod pretekstem otrzymania zapłaty za zakupiony przedmiot. Klasyczny przypadek wygląda w następujący sposób:

1. wystawiasz przedmiot na OLX
  2. odzywa się do Ciebie osoba zainteresowana kupnem tego przedmiotu prosząc o wskazanie adresu e-mail, na który wyśle Ci fałszywą wiadomość z przekierowaniem na stronę gdzie dowiesz się, że zamówienie zostało przez tę osobę opłacone i czeka na Twoje potwierdzenie.

Przykładowa treść takiej wiadomości:

„Szanowny kliencie, Twój przedmiot został opłacony. Aby kontynuować sprzedaż swojego przedmiotu proszę kliknąć na poniższy przycisk i wypełnić swoje dane w celu otrzymania środków”.

Pamiętaj, że oszust może skontaktować się z Tobą również za pośrednictwem whatsappa, ponieważ posiada Twój numer telefonu z ogłoszenia na OLX.

1. niezależnie od wybranej formy kontaktu – e-mail, formularz kontaktowy OLX, whatsapp, SMS, w trakcie rozmowy otrzymasz link do fałszywej strony z prośbą o zaakceptowanie odbioru pieniędzy. Następnie, po przejściu na tę stronę (zazwyczaj podszywającą się pod OLX, ale może to być także strona przypominająca witrynę INPOSTu lub innej firmy kurierskiej) zostaniesz poproszony o podanie danych karty płatniczej, co od razu umożliwi kradzież pieniędzy z rachunku bankowego podpiętego do karty.

Uwaga!

Często ofiary są proszone o podanie większej ilości danych, takich jak dane dostępowe do konta bankowego, PESEL i wreszcie kod uwierzytelniający z SMS-a, co czyni atak dużo bardziej niebezpiecznym, pozwala oszustowi na uzyskanie bezpośredniego dostępu do rachunku bankowego przy użyciu aplikacji mobilnej i wyzerowanie konta ze środków.

Zdarza się również, że oszuści podejmują ze sprzedającym swoistą grę, wciągając go w swoja zabawę, uwiarygadniając tym samym swoją osobę.

Jak zorientować się, że mamy do czynienia z próbą oszustwa?

Pomimo tego, że oszuści starają się uwiarygodnić swoje działania m.in. poprzez generowanie fałszywych potwierdzeń przelewów czy zamieszczanie na podszytych stronach informacji dotyczących dokładnie tych produktów, które sprzedajemy, to linki odsyłające do stron z potwierdzeniem odbioru pieniędzy są dość łatwe do zdemaskowania. Linki do fałszywych, podrabianych stron zazwyczaj mają dodaną lub odjętą jakaś literkę, nieco zmienioną końcówkę lub mało popularną domenę. Dlatego dowolny znak, który zaobserwujesz, a który wyda Ci się nietypowy na pierwszy rzut oka, powinien wzbudzić Twoje wątpliwości co do wiarygodności strony na której jesteś i samych intencji kupującego. Warto wyrabiać sobie nawyk spoglądania na adresy stron chociażby z tego powodu, że często korzystając ze smartfonów i innych urządzeń mobilnych adresy te nie zawsze są tak dobrze widoczne jak na komputerze. Część programów pocztowych maskuje też pole nadawcy, a mało kto w nie klika, aby zobaczyć pełen adres.

Jeżeli jednak na tym etapie oszustwa nie uda Ci się zorientować, że coś jest nie tak, zapamiętaj prostą regułę, która pozwoli Ci przerwać atak w dowolnej jego fazie:

W ŻADNYM WYPADKU, NIE PODAWAJ NUMERU SWOJEJ KARTY PŁATNICZEJ W CELU OTRZYMANIA PIENIĘDZY.

Karta płatnicza służy do płacenia. Podanie numeru karty oznacza, że ktoś pobierze z niej pieniądze. I tyle. Prościej się nie da.

Zasady bezpiecznych transakcji na OLX

Poniżej prezentujemy jeszcze ogólne zasady, którymi kierować się powinna każda osoba dokonująca transakcji na OLX lub podobnym serwisie ogłoszeniowym.

1. preferuj odbiór osobisty przedmiotu,
  2. wysyłaj przedmiot kupującemu tylko po upewnieniu się, że pieniądze za przedmiot są na Twoim rachunku bankowym,
  3. nie ufaj żadnym zrzutom ekranu lub plikom PDF z potwierdzeniem nadania przelewu – mogą być sfałszowane,
  4. zwracaj uwagę na adresy stron internetowych na które wchodzisz, lub na które jesteś przekierowywany,
  5. nigdy nie udostępniaj numeru swojej karty płatniczej w celu otrzymania pieniędzy za przedmiot, który sprzedajesz,
  6. nie trzymaj wszystkich oszczędności na jednym koncie w jednym banku,
  7. skonfiguruj odpowiednie limity na swojej karcie płatniczej.

Stosując powyższe, proste, reguły bezpieczeństwa minimalizujesz ryzyko, że zostaniesz oszukany na OLX.

Co zrobić, gdy jednak zostaliśmy oszukani

Pamiętaj, że w przypadku udostępnienia numerów swojej karty powinieneś ją niezwłocznie zastrzec w swoim Banku. Jeżeli natomiast zostałeś oszukany na OLX powinieneś niezwłocznie powiadomić o tym fakcie organy ścigania. Natychmiastowa reakcja pozwala zgromadzić materiał dowodowy i daje szanse na ustalenie sprawcy i odzyskanie pieniędzy.

W szeregach naszej fundacji znajdziesz osoby, które pomogą Ci rozwiązać problem i odzyskać skradzione pieniądze. Dysponujemy formularzem do samodzielnego uzupełnienia zawierającym zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa oszustwa. Jego koszt to 200 zł.

W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt: